آیا خوشنویسی ارثی است

 

بدون شک خط خوب و خوش خطی تاثیر مستقیمی با شخصیت افراد دارد ، همچنین در شخصیت اثرگذار نیز هست. این تاثیرگذاری در سنین کودکی و نوجوانی که افراد به مدرسه می روند و با نوشتن ارتباط بیشتری دارند ، بیشتر بروز می کند و قطعا خوش خط بودن ، بر اعتماد به نفس فرد اثر بسیار مثبتی می گذارد.

اگر در مورد ارثی بودن خط خوش بخواهیم صحبت کنیم باید به این نکته اشاره کنیم که نیمی از این قضیه ارثی و نیمی دیگر اکتسابی است. ارثی بودن این قضیه در دانش آموزان کاملا قابل مشاهده است به طوری که ژنتیکی که از پدر و مادر به ارث برده میشود در خط افراد تاثیر مستقیم دارد. اگر بخواهیم کمی بیشتر در مورد این قضیه توضیح بدهیم ، بخش ارثی دستخط ارتباط مستقیمی با علم روانشناسی دارد و شخصیت افراد را بازگو می کند. به طور مثال افراد منظم دارای دستخط بهتری هستند زیرا سعی می کنند تا حروف را به طور متوازن تری بنویسند و دقت بیشتری می کنند. اما افراد نامنظم معمولا با بی حوصلگی و خیلی سریع حروف را می نویسند و بیشتر به فکر تمام شدن جمله یا کلمه هستند و وقت خود را صرف توازن حروف نمی کنند.

بخش دیگری از دستخط به فیزیریک بدنی و مخصوصا دست ها مربوط است. مثلا سایز دست یا انگشت در نحوه گرفتن خودکار یا قلم تاثیرگذار است. همچنین ساختار استخوان بدن نیز در این امر تاثیر می گذارد. رابطه بین چشم و دست و همچنین مغز و دست نیز باعث ایجاد تفاوت هایی در دستخط افراد می شود.

بسیاری از افرادی که دستخط بدی دارند معمولا تمام مشکل را گردن بخش ارثی خط خوش می اندازند و میگویند چون پدر و مادر ما دست خط بدی دارند ما هم ارث بردیم و هیچ کاری با بخش اکتسابی آن ندارند. به این نکته باید توجه کنید که طبق تجربه با تمرین و تقلید خط خوش دیگران ، حتی بخش فیزیولوژیک بدن نیز تغییر می کند. یعنی اگر شما تمرینات خوشنویسی انجام دهید و سعی کنید تا بهتر بنویسید ، نه تنها ارتباط چشم و دست شما اصلاح می شود ، بلکه نحوه گرفتن خودکار و حتی صبور بودن برای نوشتن نیز درست می شود.

در واقع تمرین کردن میتواند هم بر روی پنجاه درصد اکتسابی تاثیر بگذارد و هم پنجاه درصد ارثی ماجرا را تحت تاثیر قرار دهد. پیشنهاد میکنیم که اگر شما هم جزء کسانی هستید که تا الان بد خطی را گردن وراثت می انداختید ، کمی تامل کنید و به تمرین کردن این هنر زیبا بپردازید.

برای دریافت کتاب رایگان آموزش خوشنویسی بایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید