عوامل موثر در خط زیبا

چه عواملی بر زیبا شدن دستخط تاثیر دارند

در خوشنویسی با خودکار عواملی موثر هستند که برای یادگیری این هنر زیبا باید آنها را به خوبی شناخت و بر روی آنها تمرین کرد تا شاهد پیشرفت در این کار بود. طی سوالاتی که علاقمندان و هنرجویان در پیمودن این مسیر می پرسند تصمیم گرفتیم تا توضیحات مختصری در مورد این عوامل برای شما بنویسیم که این عوامل عبارتند از :

1- نوع خودکار :

خودکار در نحوه کار خوشنویسی و پیاده سازی تکنیک های حروف تاثیر زیادی ندارد اما در نتیجه نهایی کار شما و جلوه ای که به کار شما می دهد تاثیر بسزایی دارد. نرم و روان بودن یک خودکار میتواند نتیجه کار خوشنویس را بسیار زیباتر کند. برای امتحان کردن یک خودکار روان میتوانید از نقطه گذاری استفاده کنید . اگر در نوشتن یک نقطه مشکل داشتید و باید تلاش کنید تا یک نقطه بنویسید خودکار خوبی را انتخاب نکرده اید. همچنین اگر در هنگام نوشتن به سختی حروف را می نویسید و حین نوشتن جوهر قطع میشود نیز از خودکار مناسبی استفاده نکردید. از بحث روان بودن خودکار که بگذریم ، خودکارهای معمولی به دلیل نوک های نازکی که دارند ، ایجاد قوت و ضعف ( پهنا و نازک بودن متن ) با آنها کار دشواری است و یکی از زیبایی های خط نستعلیق که از آن استفاده می کنیم ایجاد همین نقاط قوت و ضعف است. البته که با خودکار معمولی نیز میتوان خوشنویسی با خودکار را انجام داد اما در بازار خودکارهایی وجود دارند که نوک ضخیم تری دارند و مخصوص خوشنویسی با خودکار می باشد که به خودکارهای 1.6 معروف هستند. این خودکارها در واقع نوک با ضخامت 1.6 میلی متر دارند که نسبت به خودکارهای معمولی ضخیم تر هستند و زیبایی خاصی به اثر شما می دهند.

2- تناسب حروف :

یکی از عواملی که باعث زیبا دیده شدن دستخط شما میشود ، تناسب بین حروف است. با توجه به نوع خودکار و اینکه چه اندازه ای می نویسید، باید تناسب بین حروف را برقرار کنید . این کار با تمرین بسیار توسط چشم شما انجام می شود که خودتان متوجه میشوید که باید حروف را به چه اندازه ای بنویسید تا تناسب داشته باشند. البته در آموزش های سایت نیز توضیح داده ایم که برای نوشتن هر یک از حروف چه اندازه ای مناسب است و با استفاده از سیستم نقطه گذاری برای نوشتن حروف ، تناسب بین آنها پیاده سازی میشود. در واقع نقطه بهترین راه ایجاد این تناسب است که مهم نیست اندازه نوشته شما ریز باشد یا درشت.

برای دریافت کتاب رایگان آموزش خوشنویسی بایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید