هفته خوشنویسی کی هست

هفته خوشنویسی و روز خوشنویسی چه روزی است ؟

امروزه خوشنویسی در بین اهالی و طرفداران هنر ، جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و فعالیت های خوشنویسان روز به روز در حال گسترش است. به طوری که چند سالی است انجمن خوشنویسان ایران راه اندازی شده است و فعالیت های بسیار مثبتی در جهت ارتقاء هنر خوشنویسی و خوشنویسان ایرانی انجام داده است.

در سال 1396 انجمن خوشنویسان ایران گردهمایی برگزار کرد که در آن رئیس انجمن آقای غلامحسین امیرخانی و شورای ارزشیابی انجمن همچون امیراحمد فلسفی، علی اشرف صندوق آبادی، علی شیرازی، یدالله کابلی و همچنین محمدحسین ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن حضور داشتند.

آقای امیرخانی با تاکید بر توجه به گسترش فرهنگ و هنر ایرانی توجه نهادهای دولتی ، انتقادی نیز از استفاده بد از فضای مجازی و نادیده گرفتن فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی انجام داد. در مورد دلیل نامگذاری این روز امیرخانی اشاره کرد :

مرحوم دکتر بیانی در سال ۲۹ شمسی در ۲۱ مهرماه کلاس هایی را در حوزه آموزش خوشنویسی پایه گذاری کردند که گرچه نامش انجمن نبود اما امسال که ما در ۶۷ امین سال تاسیس انجمن هستیم، این شکل گیری را مدیون آن حرکت دکتر بیانی می دانیم و برای همین تصمیم گرفتیم این روز را روز ملی خوشنویسی نامگذاری کنیم.

به گفته وی، آن حرکت دکتر بیانی باعث شد خوشنویسی به میان اقشار ضعیف جامعه نیز نفوذ کند؛ کاری که انجمن خوشنویسان نیز دنبال آن است.

این استاد خوشنویسی با انتقاد از اینکه علیرغم اینکه ما در اوج فرهنگ و تمدن غنی قرار داریم اما مسئولان به این امر بها نمی دهند، اظهار کرد: امروزه موزه ها و آثار موزه ای یکی از جاذبه های مهم در کشورها و محل درآمدزایی آن کشورهاست ولی متاسفانه ما در این حوزه بسیار ضعف داریم که باید آسیب شناسی شود تا ببینیم چرا آنچه باعث اعتبار و افتخار ماست اینچنین مورد بی توجهی قرار گرفته است.

 

پس در نتیجه جلسه ای که برگزار شد به طور رسمی 21 مهر روز خوشنویسی و 21 الی 27 مهر هفته خوشنویسی نامگذاری شده است .

برای دریافت کتاب رایگان آموزش خوشنویسی بایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید