چرا خوشنویسی مهم است

اهمیت خوشنویسی

سوالی که همیشه مطرح است این است که اصلا چرا یادگرفتن هنر خوشنویسی مهم است ؟ اصلا برای چی باید یاد بگیریم ؟ یا افرادی که هنوز وارد حوزه یادگیری خوشنویسی نشده اند می پرسند که افرادی که خوشنویسی یاد گرفته اند هدفشان از یادگیری چیست ؟

اگر بخواهیم به طور کلی پاسخ این سوال را بدهیم ، باید بگوییم که خوشنویسی یک هنر است. در یادگیری هنر نمی توان گفت که دلیل فراگیری یک هنرجو و تبدیل شدن به هنرمند چه دلیلی وجود دارد ؟ هنر روح افراد را تحت تاثیر قرار می دهد ، همان چیزی که افراد در زندگی به دنبال آن هستند. بسیاری از خوشنویس ها آرامش خود را فقط در حین نوشتن به دست می آورند. وقتی از تمام مشغله های روزانه زندگی به نوشتن جمله ای و لذت بردن از آن پناه می برید ، آنجاست که متوجه جواب این سوال میشوید که اصلا چرا باید خوشنویسی را یاد گرفت ؟ البته این سوال را بیشتر افرادی می پرسند که با خوشنویسی سر و کار ندارند. اگر کمی در این راه قدم بگذارند و قلم را به دست بگیرند و شروع به نوشتن کنند آن وقت است که این سوال در ذهن آنها پدید می آید که چرا دیگران خوشنویسی یاد نمی گیرند ؟

هنرمندان در رشته های دیگر مثل نقاشی ، مجسمه سازی و … نیز در بسیاری از موارد به دور از بحث های مالی و هدف های دیگر فقط به فکر لذت بردن از هنر و احساس آرامش هستند که یک اثر را خلق می کنند و لذت دیدن آن را با دیگران تقسیم می کنند.

البته علاوه بر دلیلی که ذکر شد ، خوشنویسی در دوران مختلف مخصوصا سنین دانش آموزی و دانشجویی که با نوشتن بیشتر سر و کار داریم ، باعث افزایش اعتماد به نفس در انسان می شود. از دیرباز خط خوش در بین ایرانیان یک برتری در جوامع محسوب میشد و فردی که خطاط بود ، جایگاه و احترامی خاص در بین مردم داشت.

دلیل دیگری که اهمیت یادگیری خوشنویسی را به ما نشان می دهد ، ایجاد ارتباط بین چشم ، مغز و دست است که باعث تقویت کارکرد عصبی بدن میشود و در تقویت مهارت های مغزی تاثیر بسزایی دارد.

البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کیبورد برای کامپیوترها و صفحه کلیدهای لمسی برای گوشی های موبایل ، بسیاری بر این باور هستند که یادگیری خوشنویسی کار بیهوده ای است و به جای آن باید مهارت کار با تکنولوژی های جدید را بیاموزیم . البته که یاد گرفتن آنها نیز کار خوبی است اما حسی که کیبورد نسبت به گرفتن قلم یا خودکار ساده برای نوشتن به انسان می دهد ، دقیقا فرق کتاب خواندن در گوشی موبایل با در دست گرفتن یک کتاب کاغذی است !

با وجود اینکه بسیاری از کتاب ها به صورت الکترونیکی یا پی دی اف در دسترس تمام افراد است اما اکثر کتاب خوان ها ترجیح می دهند تا از نسخه های کاغذی استفاده کنند زیرا حس بسیار لذت بخش تری دارد دقیقا همان حسی که در دست گرفتن یک قلم به انسان می دهد !

برای دریافت کتاب رایگان آموزش خوشنویسی بایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید